torstai 23.9.2021 | 21:33
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Kannuksen illassa hyviä tuloksia – Kaisa Honkaharjun ennätysyritys kariutui hitaaseen alkuvauhtiin

Seppo Järvelä
Pe 23.7.2021 klo 13:25

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Kaisa Honkaharju starttasi tiistaina Kannuksen kentällä 800 metrin juoksuun ennätys mielessään. Hän halusi juosta kotiradallaan hyvän ajan.

– Olen jahdannut 2.10,00 alitusta siinä onnistumatta. Jos se nyt tänään onnistuisi, Honkaharju suunnitteli ennen juoksun alkua.

Kannuksessa asuva ja Kälviän Tarmoa edustava Honkaharju juoksi viime vuonna päämatkansa aikaan 2.11,00. Kuortaneen juhannuskisoissa hän juoksi 2.10,64 ja Lapinlahden Motonet GP:ssä 2.10,12.

Ennätystä ei illan viimeisessä juoksulajissa syntynyt. Ensimmäinen kierros mentiin jäniksen johdolla 68 sekuntiin, eli liian hiljaa. Honkaharju veti toisen kierroksen lujaa, mutta se ei riittänyt. Voittoajaksi tuli 2.13,91. Toiseksi kirinyt Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Saana Lappalainen juoksi ajan 2.16,79.

Ennätystä kannuslainen lähtee tavoittelemaan seuraavan kerran 31. heinäkuuta Kälviälle. Naisten 800 metrin juoksu järjestetään Keski-Pohjanmaan piirin lasten piirihuipentuman yhteydessä.

Naisten 200 metrillä Toholammin Urheilijoiden Aada Määttälä juoksi voittajaksi 26,22. Toiseksi pinkonut toholampilainen Vetelin Urheilijoita edustava 15-vuotias Essi Koivisto juoksi ennätyksekseen 26,36.

Naisten seiväshypyn voitti Himangan Urheilijoiden 15-vuotias Aamu Uusitalo ylitettyään 310. Miesten paras oli Kalajoen Junkkareiden Janne Juhola tuloksella 420.

15-vuotiaiden poikien 100 metrin juoksun voitti Gamlakarleby IF:n Anton Hietapakka ennätysajallaan 11,78, joka uupuu vain kolme sadasosaa kauden kotimaisesta kärkiajasta.

Tulokset, Kannuksen Uran aluekisat 20.7.2021:

N 200m 1) Aada Määttälä ToholU 26,22, 2) Maria Jääskä UllKi 26,38, 3) Vanessa Store KälvTa 26,59, 4) Elina Paavola LohtVei 27,72.

N 800m (NM) 1) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.13,91, 2) Saana Lappalainen SeinäjSU 2.16,79, 3) Annina Walling PolvijU 2.18,29, 4) Enni Katajalaakso KannU 2.18,87, Aada Määttälä ToholU DNF.

N Seiväs 1) Aamu Uusitalo HimU 310, 2) Marja Eskelinen VetU 300, 3) Loviisa Kupsala KannU 290.

N Pituus 1) Andrea Rönnskär IKFalken 5,45.

N Keihäs 1) Laura Pesola ReisjPi 46,59, 2) Ronja Koivisto KauhWi 43,07.

M 200m 1) Eetu Jokela AlavVi 23,34, 2) Tomi Simonen AlavVi 23,37, 3) Taneli Hietala AlavVi 23,67.

M 800m 1) Kristian Hautakoski AlavVi 2.04,76, 2) Kasper Björkbacka VetU 2.07,85, 3) Aleksi Salmela GamlakIF 2.11,77.

M Seiväs 1) Janne Juhola KalajJu 420, 2) Antti Kois AlavVi 390, 3) Joona Ali-Haapala KaustPV 380.

M Pituus 1) Eetu Jokela AlavVi 6,64.

M Keihäs 1) Eetu Peltokangas ToholU 64,26.

T9 40m 1) Silja Kähtävä AlavVi 6,93, 2) Iina Kirvesmäki ToholU 7,06, 3) Alissa Kivelä PolvijU 7,31, 5) Miisa Mäkelä HimU 7,45, 6) Annina Helminen LohtVei 7,47, 7) Frida Lauri HimU 7,49, 8) Elina Korpijärvi ToholU 7,52, 11) Inka Hanni KannU 7,66, 12) Inga Widgren KannU 8,00.

T9 Kuula 1) Alissa Kivelä PolvijU 4,67, 2) Lilli Sorvari KalajJu 4,67, 3) Emma Bergdahl GamlakIF 4,24, 4) Inka Hanni KannU 4,12.

P9 40m 1) Kevin Knutar EsboIF 6,85, 2) Oliver Korpela LohtVei 7,01, 3) Elmo Kempas ViipU 7,47, 4) Leander Pollari ToholU 7,80, 5) Kauri Myllykoski ToholU 8,00, 7) Seem Myllykoski ToholU 8,11.

Erä 1 (-1,0) 1) Leander Pollari ToholU 7,80, 2) Leo Koivumäki YlivKu 8,03, 3) Seem Myllykoski ToholU 8,11, 4) Juhana Ylilehto KokkVei 8,36. Erä 2 (NM) 1) Kevin Knutar EsboIF 6,85, 2) Oliver Korpela LohtVei 7,01, 3) Elmo Kempas ViipU 7,47, 4) Kauri Myllykoski ToholU 8,00.

P9 Kuula 1) Kevin Knutar EsboIF 8,06, 2) Oliver Korpela LohtVei 5,79, 3) Juhana Ylilehto KokkVei 4,09, 4) Seem Myllykoski ToholU 3,53, Jiri Mäkikangas OulHui DNS.

T11 60m 1) Eva Ferreira KalajJu 9,60, 2) Siiri Ikäläinen YlivKu 9,83, 3) Kiira Ságvári YlivKu 9,88, 5) Julia Jokitalo KannU 9,97, 6) Iina Kirvesmäki ToholU 10,00, 11) Erin Kontio KannU 10,34, 12) Verna Myllymäki ToholU 10,75, 13) Veera Saarikoski KannU 11,02.

T11 800m 1) Lumi-Kukka Saaranen JyväskKU 2.39,51, 2) Sini Lappalainen SeinäjSU 2.45,16, 3) Pipsa Kotila ToholU 2.52,76, 6) Elina Korpijärvi ToholU 3.25,81.

T11 Korkeus 1) Lumi-Kukka Saaranen JyväskKU 120, 2) Eva Ferreira KalajJu 120, 3) Vanessa Knutar EsboIF 115, 4) Verna Myllymäki ToholU 100, Adele Tuikkanen KannU.

T11 Kuula 1) Siiri Ikäläinen YlivKu 6,60, 2) Vanessa Knutar EsboIF 6,54, 3) Frida Lindholm KalajJu 6,40, 4) Pipsa Kotila ToholU 6,36, 6) Julia Jokitalo KannU 6,12, 7) Adele Tuikkanen KannU 6,07, 8) Erin Kontio KannU 5,27, 10) Veera Saarikoski KannU 4,06.

P11 60m 1) Alex Furu GamlakIF 9,17, 2) Riku Utriainen YlivKu 9,69, 3) Elia Aurolahti ToholU 9,76, 4) Tuukka Kopsala KannU 9,90, 7) Luka Pajukoski KannU 9,99

P11 800m 1) Alvar Sorvari KalajJu 2.45,63, 2) Riku Utriainen YlivKu 2.48,23, 3) Onni Yli-Jylhä KannU 2.59,84, 4) Iivari Widgren KannU 3.02,36, 5) Robin Knutar GamlakIF 3.11,75, 6) Leander Pollari ToholU 3.19,87.

P11 Korkeus 1) Aleksis Kivelä PolvijU 135, 2) Robin Knutar GamlakIF 120, 3) Kevin Knutar EsboIF 115, 6) Elia Aurolahti ToholU 110, 7) Luka Pajukoski KannU 110, 8) Kasperi Pollari ToholU 100, 9) Leander Pollari ToholU 100, 10) Kauri Myllykoski ToholU 95.

P11 Kuula 1) Pentti Torvi HimU 10,72, 2) Arttu Syväkoski KaustPV 8,27, 3) Veeti Sorvari KalajJu 7,37, 4) Tuukka Kopsala KannU 7,25, 6) Tuukka Kirvesmäki ToholU 7,00, 7) Luka Pajukoski KannU 6,86, 10) Kasperi Pollari ToholU 4,56.

P13 60m (+0,0) 1) Heikki Nuorala KalajJu 8,05, 2) Jesse Silvola KalajJu 8,23, 3) Leo Rautio NivU 9,05.

P13 800m (NM) 1) Elias Björkbacka VetU 2.22,90, 2) Elia Katajalaakso KannU 2.32,95, 3) Veeti Rahkolin LimNM 2.33,31.

P13 Korkeus 1) Kimi Kaustinen KaustPV 140, 2) Leo Rautio NivU 130, 3) Manuel Tuura KalajJu 130, Elia Katajalaakso KannU.

P13 Keihäs 1) Jere Murto AlavVi 53,48, 2) Jesse Seppälä YlivKu 42,83, 3) Kimi Kaustinen KaustPV 37,98.

T13 60m 1) Minea Perttu YlivKu 8,78, 2) Aurora Sormunen KannU 8,88, 3) Ronja Kempas ViipU 8,98, 6) Jemina Eskola KannU 9,45, 7) Lauriina Kortetmaa KannU 9,47, 9) Roosa Heikkilä KannU 9,73,

T13 800m 1) Aino Vuolle KälvTa 2.38,61, 2) Santra Suarez IFDrott 2.49,70, 3) Lauriina Kortetmaa KannU 3.04,09, Selma Mäkikangas OulHui DNS, Jemina Eskola KannU DNS.

T13 Korkeus 1) Kerttu Joro PyhäjPo 135, 2) Jemina Eskola KannU 135.

T13 Keihäs 1) Roosa Heikkilä KannU 24,03, 2) Lotta Puranen HimU 20,99, 3) Anni Syväkoski KaustPV 20,29, 4) Jemina Eskola KannU 19,70, 7) Leena Puranen HimU 13,42.

P15 100m 1) Anton Hietapakka GamlakIF 11,78, 2) Max Byström IKFalken 12,29, 3) Oskari Tikkakoski VetU 12,75.

P15 800m (NM) 1) Otto Holm GamlakIF 2.20,64, 2) Anton Furu GamlakIF 2.27,34.

P15 Korkeus 1) Sisu Peltoniemi KaustPV 168.

P15 Keihäs 1) Niko Kaustinen KaustPV 41,92.

T15 100m 1) Aava Raudaskoski KokkTU 13,14, 2) Frida Isojärvi KalajJu 13,15, 3) Elli Siirilä VetU 13,22, 5) Anna Lukkarila KannU 13,39, 8) Jenny Ahoniemi KannU 14,30, 9) Aamu Uusitalo HimU 14,36

T15 800m (NM) 1) Elmiina Katajalaakso KannU 2.27,39, 2) Lotta Järvinen KälvTa 2.45,42, 3) Ella Erkkilä GamlakIF 2.50,94.

T15 Korkeus 1) Vilma Knutar GamlakIF 160.

M17 200m 1) Henri Korhonen KokkTU 24,11, 2) Rasmus Remesaho ToholU 24,80, 3) Aaro Kangas KälvTa 25,94,

Erä 1 (+0,9) 1) Rasmus Remesaho ToholU 24,80, 2) Aaro Kangas KälvTa 25,94, 3) Sisu Peltoniemi KaustPV 26,62.

M17 800m 1) Viktor Store GamlakIF 2.29,51.

M17 Pituus 1) Konsta Rutanen KuivAu 6,14.

M17 Kiekko 1) Lenni Yli-Kotila KannU 39,34.

N17 200m 1) Essi Koivisto VetU 26,36, 2) Frida Isojärvi KalajJu 27,18, 3) Vilma Knutar GamlakIF 27,26, 5) Oona Kangasvieri KannU 27,39, 6) Anna Lukkarila KannU 27,40.

N17 800m (NM) 1) Iida Rautio NivU 2.43,39. N17 Pituus 1) Alicia Björkvik IKFalken 5,12, 2) Vanessa Store KälvTa 4,64, 3) Eva Österbacka KaustPV 4,28. N17 Kiekko 1) Tiia Kopsala KannU 31,79.

#